No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
The Vision Spinner 1100mAh battery is a sturdy and sleek variable voltage battery. It uses smart buck-boost converter technology that allows you to adjust voltage output from 3.3V to 4.8V by spinning the knurled dial at the bottom. Regulated voltage output remains stable as battery is depleted.
Earn up to $50 through our Product Review Program.
| Brand | Vision |
| Model | Spinner |
| Color | Rainbow |
| Product Type | eGo/EVOD/510 Batteries |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | 510 / eGo |
| Variable Voltage (VV) | Yes |
| Telescoping Mod | No |
| Battery Type | Fixed |
| Variable Wattage (VW) | No |
| Charge Style | USB |
| Weight | 40.8g (1.44oz) |
| Depth | 14mm (0.55 inch) |
| Height | 120.4mm (4.74 inch) |
| Width | 14mm (0.55 inch) |
| Shipping Type | Built-in Battery |
510 / eGo threading connection;
Battery capacity: 1100mAh;
Variable Voltage: 3.2~4.8V;
Short Circuit Protection: When a short is detected, the battery will shutdown until the short is removed.
Lockable: Press the button 5 times within 2 seconds to lock or unlock the battery. The battery LED will blink when switching modes. When the battery is in lock mode, the button is disabled and the battery will not power an atomizer or cartomizer.
Atomizer Protection/Cutoff Timer: If the button is depressed for 10 seconds, the battery will shutoff until the button is released.
Battery Monitoring/Over-Discharge Protection: The device will monitor the battery voltage and automatically turn off when the battery is discharged, preventing damage to the battery by overly depleting it. The LED will blink 5 times indicating that a charge is need.
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic Vision Spinner Rechargeable 1100mAh Variable Voltage Battery - Rainbow, 3.3~4.8V, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.