No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
The Caterpillar is a new RDA from Smok. It has a large diameter and drip well which makes building easy, and reduces leaking. The Caterpillar also features adjustable airflow. By turning the ring, you can expose more or less air holes for a more stiff or airy draw. Airflow holes are located on both sides of the top cap so that each of the dual coils gets equal airflow. Inside the cap are 3 posts, which makes it easy to build dual or single coils. Wire is secured by thumb screws, but the screws also have a slot for a flat-head screwdriver if you need to tighten them down even more. The Caterpillar is made of stainless steel with a gold-colored ring that looks great on almost any mod, and comes with a 1.5 ohm dual coil build pre-installed.
Earn up to $50 through our Product Review Program.
| Brand | Smoktech |
| Model | Caterpillar |
| Color | Silver |
| Product Type | Rebuildable Atomizer |
| Material | Stainless Steel + Brass |
| Airflow | Adjustable Airflow |
| Coil Rebuildable | Coil Rebuildable |
| Thread Type | 510 |
| Drip Tip | With Drip Tip |
| Coil Replaceable | Non-Replaceable Coil |
| Weight | 60g (2.12oz) |
| Diameter | 22mm (0.87 inch) |
| Depth | 22mm (0.87 inch) |
| Height | 59mm (2.32 inch) |
| Width | 22mm (0.87 inch) |
510 threading connection;
Stainless steel top cap and base;
Adjustable brass airflow control ring;
Rebuildable Dripping Atomizer;
3 posts for single / dual coil configurations;
Large brass thumb / flat head screws to easily secure your coil;
Deep well;
Wide deck which makes rebuilding easy;
Pre installed wick and wire;
Dual O-Rings reduce leakage
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic SMOKtech Caterpillar RDA Rebuildable Atomizer - Silver, Stainless Steel, 22mm diameter, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.