No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
The Kanger Aerotank v2 offers the same great features and performance as the Kanger Aerotank but with a redesigned airflow valve. Turn the dial on the base to increase or decrease airflow to your preference. It also comes with a stainless steel replacement tube if glass isn't your thing. In this version the atomizer heads have also been redesigned with the wicks hidden to further prevent leakage.
Earn up to $50 through our Product Review Program.
| Brand | KangerTech |
| Model | Aerotank V2 |
| Color | Silver + Transparent |
| Product Type | Clearomizer |
| Material | Stainless Steel + Glass |
| Capacity | 2.5ml |
| Coil Rebuildable | Coil Non-Rebuildable |
| Thread Type | 510 |
| Coil Replaceable | Replaceable Coil |
| Drip Tip | With Drip Tip |
| Resistance | 1.8ohm |
| Tank material | Pyrex Glass |
| Coil Design | Dual Bottom Coil |
| Weight | 62g (2.19oz) |
| Diameter | 18.5mm (0.73 inch) |
| Depth | 18.5mm (0.73 inch) |
| Height | 79mm (3.11 inch) |
| Width | 18.5mm (0.73 inch) |
510 threading connection;
Stainless steel 510 drip tip;
Sliding air flow control ring, 1 air hole;
Improved Adjustable Airflow Control (all new design);
Glass tank is replaceable;
Glue Free: All parts are replaceable;
Bottom Coil;
Glass Tank and Stainless Tank;
Advertised with a 2.5ml capacity;
The Aerotank is 510 threaded and it will work on 510 thread MOD / APV without the need for an adapter
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic Kanger Aerotank V2 BCC Clearomizer Kit - Silver + Transparent, 2.5ml, 1.8 ohm, 18.5mm diameter, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.