No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
The Aspire Vivi Nova-S BDC (bottom dual coil) Glassomizer tank has been revolutionized with a new heating element coil design. As bottom coil clearomizer types are becoming popular, the Vivi Nova BDC tank is reinforced with an aluminum shield with a visible clear Pyrex glass tube and holds approximately 3.5ml of capacity. The tank can be disassembled into five total parts for easy cleaning and maintenance. Coil heads can be easily replaced by unscrewing the bottom end cap. The plastic drip tip, that is included can be interchangeable with your favorite tip design and each unit includes one coil head (1.8 ohm rating).
Earn up to $50 through our Product Review Program.
| Brand | Aspire |
| Model | Vivi Nova S |
| Color | Silver |
| Product Type | Clearomizer |
| Capacity | 3.5ml |
| Material | Stainless Steel + Pyrex Glass |
| Coil Rebuildable | Coil Non-Rebuildable |
| Thread Type | 510 |
| Drip Tip | With Drip Tip |
| Coil Replaceable | Replaceable Coil |
| Resistance | 1.8ohm |
| Tank material | Pyrex Glass |
| Coil Design | Dual Bottom Coil |
| Weight | 65g (2.29oz) |
| Diameter | 19mm (0.75 inch) |
| Depth | 19mm (0.75 inch) |
| Height | 66.8mm (2.63 inch) |
| Width | 19mm (0.75 inch) |
510 threading connection;
Resistance: 1.8 ohm;
capacity: 3.5mL;
Bottom dual coil;
Replaceable coil head, no burning smell, huge ;
All parts are detachable and replaceable, easy to refill and clean
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic Aspire Vivi Nova S Bottom Dual Coil Clearomizer Kit - Silver, Stainless Steel + Glass, 3.5ml, 1.8 ohm, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.