No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
Vision iNow 40W Battery is the latest design from Vision, with its innovative design of full output wattage, iNow battery will supply the s with a different experience ever.
Earn up to $50 through our Product Review Program.
| Brand | Vision |
| Model | iNOW 40W |
| Color | Black |
| Product Type | eGo/EVOD/510 Batteries |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | 510 |
| Variable Voltage (VV) | No |
| Battery Type | Fixed |
| Telescoping Mod | No |
| Variable Wattage (VW) | No |
| Charge Style | AC/USB |
| Weight | 77g (2.72oz) |
| Depth | 21mm (0.83 inch) |
| Height | 94mm (3.7 inch) |
| Width | 21mm (0.83 inch) |
| Shipping Type | Built-in Battery |
Specification:
510 threading connection;
Battery capacity: 2000mAh;
Maximum output wattage: 40W;
Supports 0.25 ohm~3.5 ohm atomizer;
5 clicks off / on;
Power display (5 LED light);
Micro USB charging;
Compatible with all kinds of tank;
Smart and safe;
Operation:
Turn on/off the battery (5-Click protection): The battery is turned on/off by pressing the button 5 times in 2 seconds.
Normal : Hold down the button and not loosen, then .
overtime: more than 10 seconds at a time, the forces output off, LED flashes three times, prompting overtime.
Unlock: When the is locked, press the button 5 times within 2.5 seconds, white and orange lights flash once each.
White LED Light Indicates Power Level:
5 LED light indicates 100% battery power.
4 LED light indicates 80% battery power.
3 LED light indicates 60% battery power.
2 LED light indicates 40% battery power.
1 LED light indicates 15% battery power. (Time to charge)
Charging:
Micro USB port installed internally on the head of the battery. You may charge the battery by connecting it with a 5V power outlet via Micro-USB charger line. When it is fully charged, the power indicating lights stop blink. It usually takes 5~6 hours to charge fully. The package contains a Micro-USB charger cable.
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic Vision iNow 40W Rechargeable 2000mAh Battery - Black, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.