No products

Welcome to 3FVape
Are you 21 or older? You must be 21 or older to enter our website.
| Color | Black |
| Product Type | VW |
| Compatiable Battery | 18650 |
| Material | Aluminum |
| Thread Type | 510 |
| Variable Voltage (VV) | No |
| Telescoping Mod | No |
| Battery Type | Interchangeable |
| Power Output | 7~120W |
| Display | 0.69" |
| Variable Wattage (VW) | Yes |
| Weight | 140g (4.94oz) |
| Depth | 57mm (2.24 inch) |
| Height | 100mm (3.94 inch) |
| Width | 24.5mm (0.96 inch) |
510 threading connection with copper spring-loaded center pin;
Powered by 2 x 18650 batteries (not included, in series);
Display: 0.69 inch blue OLED screen;
Voltage Wattage: Wattage can be adjusted from 7W to 120W in 1W increments;
Maximum output voltage: 11V;
Maximum output current: 29.8A;
Display: 0.69 inch blue OLED screen;
Temperature control: 200'F~600'F in 10'F increments / 100'C~300'C
Atomizer resistance: 0.1~3.0 Ohm (normal atomizer) / 0.08~1.0 Ohm (nickel 200 coil);
Screen Reverse for left-hander;
Reverse Connection Protection;
Synchronous Booster and Synchronous Buck
3F is a professional retail and wholesale shop. We provide new and cool products at affordable price. All products will be shipped from China now. If you find a product to be authentic, then it is not a clone. For any question about product title Authentic YEP NTC 120W Temperature Control VW Variable Wattage APV Box Mod - Black, Aluminum, 7~120W, 2 x 18650, please contact us. We also encourage you to leave review of products on 3F.